
EkoAgro.club preporuke za gnojidbu mandarina u dolini Neretve
Ishrana bilja – Održivo gospodarenje tlom
Pretjeranom upotrebom umjetnih gnojiva smanjuje se mikrobiološka aktivnost u tlu. Zbog toga tlo gubi svoju aktivnost i svrhu, povećava se salinitet tla, dolazi do gubljenja potrebnih nitrata iz tla te dolazi do promjene pH vrijednosti tla. Moderna poljoprivreda uvelike utječe na razaranja humusnih materijala u tlu. Humus u tlu nije stabilna komponenta. Bilo koja promjena u prirodnim uvjetima rezultirat će promjenom humusnih komponenti u tlu. Neke od promjena su navodnjavanje, drenaža, deforestacija, godišnje uklanjanje usjeva, i normalna kultivacija usjeva. Sve ove promjene vode do brzih i značajnih promjena humusne bilance u tlu.
Danas, industrija gnojiva prepoznaje važnost održavanja humusnih komponenti kao pomoć za povećanje produktivnosti proizvodnje. Mnogi programi za tlo dizajnirani su da povećaju, ili barem održe, humusne materijale u tlu. Suočeni s mnogim ekološkim problemima, kao što su problemi zagađenja zraka, prisutnost štetnih kemikalija u zrnima i stočnoj hrani, trošenje organskih komponenti tla…, veliki uzgajivači počeli su da mijenjaju svoj odnos prema tlu.
Huminska kiselina
Znanstvene studije pokazale su da je plodnost tla u velikoj mjeri određena sadržajem huminskih kiselina u tlu. Huminska kiselina veže netopive metale i ione, okside i hidrokside i na taj način osigurava da biljka iskoristi sve elementi koji su joj potrebni za zdrav rast i razvoj. To je jedna od najvažnijih uloga huminske kiseline u poljoprivrednoj proizvodnji.
Utjecaj huminske kiseline na fizikalna svojstva tla
Utjecaj huminske kiseline na kemijska svojstva tla
Utjecaj huminske kiseline na biološka svojstva tla
Kako huminska kiselina pospješuje rast biljke?
Kao što je spomenuto prije, rast biljke i korijena poboljšan je preko poboljšanja strukture pjeskovitih i glinovitih tala. Rast biljke je poboljšan tako što biljka može bolje iskoristiti i primiti hranjive tvari iz tla. Huminska kiselina je posebno dobra u oslobađanju hranjivih tvari u tlu, tako da hranjive tvari postanu dostupne biljci. Na primjer, ako je molekula aluminija vezana za molekulu fosfora, huminska kiselina ih odvaja i tako omogućuje biljci da iskoristi fosfor. Također, upotreba huminske kiseline je važna zbog povećanja efikasnosti uzimanja dušika u tlo kao i u biljku. Huminska kiselina je veoma bitna zbog sposobnosti da kelira mikro hranjive tvari, povećavajući njihovu biološku dostupnost, pospješuje klijavost sjemena, stimulira rast korijena i ostatka biljke.
Uloga huminske kiseline u gnojidbi!
Tehnički, huminska kiselina nije gnojivo, iako neki ljudi smatraju da jest. Huminska kiselina je dodatak koji se koristi kao nadopuna sintetičkim i organskim gnojivima. U mnogo slučajeva, redovita upotreba huminske kiseline smanjit će potrebu za gnojidbom. U nekim slučajevima, gnojidba se može u potpunosti eliminirati, ako su prisutne organske tvari i tlo se može samo održavati preko mikrobioloških aktivnosti i humusne proizvodnje.
Održiva i ekološka upotreba tla!
U današnje vrijeme, radimo veliku pogrešku tretirajući tlo kao beživotnu formaciju, te ispitivajući procese u tlu kroz mehanizme i zakone koji se odnose na neživu materiju. Bilo koje tlo, tretirano samo mehaničkim i kemijskim sredstvima bez obzira na biologiju tla, postaje beživotno, neplodno, zatrovano i lišeno života. Na jednom hektaru plodnog tla nalazi se oko 20 tona živih organizama. Oni su zaslužni za opskrbu biljke hranjivim tvarima. Milijarde mikroorganizama razgrađuju organske tvari i spojeve u tlu i tako omogućuju da ih biljka iskoristi. Suvremena poljoprivredna proizvodnja danas nastoji uz smanjenje proizvodnih troškova, povećati proizvodnost i količine hrane, te se malo pažnje pridaje važnosti očuvanja tla i ostalih sastavnica ekosustava. Brojnim zahvatima čovjek stalno ugrožava i zagađuje tlo raznim otpadnim i otrovnim tvarima kao što su kemijski pesticidi i gnojiva. Ova sredstva utječu na uništavanje živih organizama u tlu koji su zaslužni za stupanj plodnosti tla. Život na Zemlji temeljito zavisi o tlu. Ukoliko nema tla, nema ni života kakvog mi poznajemo. Zbog toga treba se više pažnje pridati održivoj i ekološkoj proizvodnji hrane.
Huminska kiselina je organski proizvod koji ne djeluje štetno na okoliš. To je proizvod koji pomaže u ekološkoj održivosti tla. Sprečava eroziju tla, jačanjem korijenskog sustava biljke. Huminska kiselina smanjuje sadržaj soli u tlu i utječe na smanjenje toksičnosti tla.
Korištenjem huminskih kiselina povećati će se mikrobiološka aktivnost tla i udio makro i mikro elemenata. Sve to vodi do većih prinosa. Bez puno utrošenih sredstava, umjetnih gnojiva i pesticida možete dobiti visoko kvalitetne i zdrave prinose. Vaši prinosi bit će višestruko veći a plodovi ukusniji.
Ishrana bilja – Održivo gospodarenje tlom
O usporedbama organske i konvencionalne poljoprivrede može se puno pisati. Sigurno postoji mnogo knjiga i članaka na ovu temu. Ipak, ono što najviše zanima uzgajivače i potrošače sigurna je i obilna proizvodnja hrane kako bi nahranili svoje obitelji, ali i sebe.
Uspješno korištenje gnojiva biljkama izravno je povezano s dostupnošću hranjivih tvari u tlu i mehanizmom unošenja biljke. Zdravo mikrobiološko stanovništvo u tlu ključ je za transport hranjivih tvari živim biljkama. Fulvinska kiselina pomaže pružanjem keliranih mikro-hranjivih tvari i ponovnim uspostavljanjem zdrave mikrobiološke zajednice u tlu.